• Whirla Team

Ładowanie bezprzewodowe - co warto o nim wiedzieć?

Aktualizacja: 16 paź 2018

Najnowsze iPhone'y zostały wyposażone w możliwość bezprzewodowego ładowania. Apple dołączył tym samym do Samsunga i LG, którzy technologię indukcyjną wspierają już od kilku lat. Pozornie to tylko jedna ze zmian pośród ulepszonych aparatów i ekranów. Niesie jednak za sobą ogromną rewolucję - zarówno dla użytkowników, jak i dla biznesu.

Zacznijmy jednak od początku - jak działa ładowanie bezprzewodowe? To naprawdę banalnie proste. Kładziemy telefon na ładowarce i cieszymy się z uzupełnianych procentów naszej baterii. Koniec z szukaniem odpowiedniej końcówki pośród plątaniny kabli i złącz.

Jak to możliwe, że niepotrzebne są kable i wtyczki? Producenci chwalą się technologią przyszłości, jednak wykorzystują odkrycia niejakiego Nicolaia Tesli. To on pierwszy zauważył, że energia może być przesyłana pomiędzy dwoma obiektami dzięki polu elektromagnetycznemu. W praktyce, w ładowarce znajduje się nadajnik w postaci cewki, transmitujący energię do cewki odbiorczej w telefonie. Najnowocześniejsze ładowarki przesyłają energię na odległość na tyle dużą, że możliwe jest ich ukrycie pod blatami mebli. Bezprzewodowość pozwala na wkomponowanie technologii w otoczenie - na biurku nie mamy już ładowarki i kabla, a jedynie ładującego się smartfona. Estetycznie i wygodnie.

I tu zaczyna się rewolucja na rynku. Producenci mebli stanęli właśnie przed wyzwaniem stworzenia nowych linii stolików i szafek nocnych z funkcją ładowania bezprzewodowego. Ukrycie ładowarek to także szansa na wykorzystanie ich w przestrzeniach, w których do tej pory nie było możliwości podładowania telefonu. Ładowarka na stoliku w kawiarni? Jak najbardziej - jest ukryta, więc nie ma możliwości jej zalania lub kradzieży. Ładowarka w ławce w centrum handlowym - oczywiście. Nie ma już obaw przed zniszczeniem sprzętu, czy problemem niepasujących wtyczek. Jeden standard bezprzewodowego ładowania (Qi) dostępny jest dla wszystkich.

Ilość wykorzystywanych w smartfonach funkcji powoduje permanentną potrzebę ładowania baterii, a bezprzewodowość stanowi odpowiedź na tę potrzebę. Pięć lat temu klienci lokali poszukiwali WIFI, bo nie było nielimitowanych pakietów internetowych. Dziś potrzebują naładowanej baterii. Skoro zarówno w przestrzeniach publicznych jak i komercyjnych znajdują się darmowe hotspoty WIFI, to czy za kilka tygodni pojawią się też spoty do bezprzewodowego ładowania?

Ładowarki rozmieszczone w różnych punktach pozwolą na zawsze zapomnieć o problemie rozładowanej baterii. Wystarczy znaleźć najbliższy punkt z ładowaniem bezprzewodowym, zamówić ulubioną kawę i powoli się nią delektować. A w tym czasie nasz smartfon naładuje się na stoliku sam. To nie tylko wygoda dla użytkowników - to również szansa dla właścicieli lokali na wymierne korzyści dla ich biznesu. Ładowarki bezprzewodowe można bowiem rozbudować o funkcjonalności, które otwierają szeroki horyzont zastosowań w przestrzeniach biurowych, komercyjnych i publicznych. Jest to nowy, dodatkowy kanał komunikacyjny.

Restauratorzy mogą wysyłać swoim gościom podczas ładowania komunikaty - dotyczące promocji na wybrane produkty lub nowości w ofercie. Sprawdzą również, które stoliki są najczęściej wybierane na podstawie analizy czasu pracy poszczególnych ładowarek. Jeszcze szersze zastosowanie urządzenia znajdą w biurach. Komunikacja wewnętrzna lub rezerwacja biurek poprzez położenie telefonu na ładowarkę to dopiero początek możliwości.

Ładowanie bezprzewodowe wchodzi do mainstreamu - to nowy standard, w który zainwestowały globalne marki. To coś więcej niż zmiana metody ładowania - to rewolucja, której konsekwencje wpłyną na nasze codzienne życie.

#bezprzewodowosc #design #biuro #kawiarnia #centrumhandlowe #marketing #biznes #iot #ladowaniebezprzewodowe #nowetechnologie #innowacje #qi #apple #iphone #samsung #mobile #smartfony #technologia #whirla

logotypy-unijne.jpg
  • Facebook Social Icon
  • LinkedIn Ikona społeczna

Whirla - Zoptymalizuj swoje przestrzenie.

Whirla - Optimize your spaces.

© 2020 by Whirla